IM Emilia Romagna 2019 – DAJ, DAJ, DAJ s příchutí italského espressa

IMG-20190927-WA0004Rozhodnutí změřit své síly s dalším závodem ze série dlouhých IM padlo už v r. 2019 těsně po odjetí frankfurtského závodu.  Finální sestava za RESOLUTION TEAM nakonec vykrystalizovala ve složení Jakub Dvořák, Petr Houska (Bulis) a Petr Chochole (Chochy). Spolu s námi jde do boje ještě David Houska, který závodí za triathlonový team Merano a v Itálii je už 18 let jako doma, support nám jede dělat má rodina a sympatizant našeho oddílu Martin Hnízdil.
   Já s rodinou se vydáváme do Cervie již ve středu, abychom připravili zázemí pro nás a ostatní a zbytek výpravy doráží ve čtvrtek. Všichni v dobré náladě, Chochy nachlazený, ale rozhodnutý závodit. Po zabydlení vyrážíme do centra města na registraci nasát předzávodní atmosféru a prohlédnout si místo startu a cíle. Celé zázemí je včetně expa a depa roztaženo přímo u jednoho ze vstupů na pláž a všude už panuje čilý ruch. Celkem plynule procházíme registrací, jdeme se seznámit s dispozicemi jednotlivých tratí a následně probrat první dojmy nad italským presíčkem do jednoho z místních barů.
U večeře v blízké pizzerii, kde jsme po dobu pobytu každodenními hosty, pak stanovujeme program na pátek – dopoledne lehké rozplavaní v moři, po obědě připravit vše na závod, zavést do depa a již jen odpočívat.
IMG-20190927-WA0019Páteční ráno je chladné, fouká silný vítr a moře je poměrně rozbouřené, což má za následek i zrušení odpolední oficiální možnosti vyzkoušet plaveckou trať. Po 20 minutách diskuse na břehu, zda do vody jít nebo nejít (silně to připomíná atmosféru před pravidelnými úterními tréninky, zda nejít rovnou na kafe) zavelí nejzkušenější člen výpravy Chochy, že tam prostě vlézt musíme, a to i přes svůj zhoršující se zdravotní stav. Po 5ti minutách marného snažení nabrat rovný směr lezeme z vody s tím, že počkáme na oficiální rozhodnutí, zda bude za těchto podmínek plavecká část zrušena nebo ne. Odpoledne krátká siesta, přesun kol a ostatního vybavení do depa a večeře v oblíbené pizerii, kde mimo super jídla absolvujeme i kurzy italštiny, protože tady nikdo neumí nebo nechce mluvit anglicky. Chochymu není dobře a odchází si lehnout dřív, my ostatní ještě posedíme. Ráno je start v 7,45, budíček stanovujeme na 5. hodinu a můžeme si tak jít lehnout celkem normálně kolem 22. hod.
IMG-20190927-WA0010Sobotní ráno se mimo odjezdu na start nese v duchu diskuse, zda Chochy má nebo nemá nastoupit,  jednoduše se jeho stav jen horší a po pár minutách je jasno. Ač velmi nerad, do závodu nenastoupí, což se později ukáže jako moudré rozhodnutí. Martin nás zbývající odváží do místa hlavního dění, moře se přes noc zklidnilo a je jasné, že plavání se rušit nebude.  V depu Bulísek zjišťuje, že si předchozí den zalepil ventilek lepidlem a nastává boj, jak kolo dofouknout. Nedaří se, napadá nás, půjčit si Chochyho přední kolo, ale píšťalky hlásí posledních 5 minut a ven z depa na start a na toto řešení už není čas. Davidovi se nakonec povede do kola trochu vzduchu dostat a zrychleně se přesouváme řadit na start plavání.
IMG-20190927-WA0006Čekání v 8°C není úplně příjemné, pomalu se sunu na klasický rolling start, Bulis s Davidem se do vody dostávají asi 25 minut přede mnou. Plavání proběhne pro všechny dobře, vylézáme z vody a jdeme na kolo, které je vyvedeno cca 20 km za město, kde jedeme dvakrát okruh 70 km a zpět do Cervie. Pocitově chladné ráno po výlezu z vody ještě vystupňuje všudypřítomný vítr. Úvod cyklistické část probíhá (aspoň pro mě) v komorním tichu, slyšet je akorát šustění galusek a hvizd rozhodcovských píšťalek, které postihují sebemenší vědomý nebo nevědomý pokud o drafting. S přibývajícím časem a kilometry začíná houstnout i divácká podpora kolem trati, Italové zřejmě vstávají později. Vítr nás provází komplet celé kolo, posledních cca 10 km je pocitově nejhorších, nicméně sílu dodává myšlenka přechodu na poslední disciplínu.
Závěrečný maraton je natažen historickým centrem Cervie, kde běžíme 4 okruhy za naprosto famózní atmosféry a všudypřítomného pokřiku DAJ, DAJ, DAJ (myslím, že něco jako makej..makej…) U trati už nás podporují i Chochy s Martinem, s přibývajícím časem se plní veškeré kavárny a bary v ulicích a město naplno žije atmosférou závodu. Míříme postupně do cíle, David za 9:52, Bulis 10:35 a já uzavírám naši výpravu za 11:58 hod., do cílové rovinky si i přes protesty organizátorů beru od manželky i naše syny a chci, aby ten pocit doběhu po koberci zažili se mnou. Všichni, kdo jsme se vydali na trať jsme dokončili ve zdraví a těšíme se na další IM výzvy.
Jakub Dvořák
Celkové výsledky zde.